Бедрија Беговска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бедрија Беговска
Роден 22 јануари 1951
Скопје, СФР Југославија
Познат по улогите во: Хасанагица(†Мајка Храбростt#)
Јерма во истоимените пиеси; Соња
(†Злосторство и казна#); Косен Султана
(†Лудиот Ибрахим#)
Занимање глумица

Бедрија Беговска (Скопје, 22 јануари 1951 година) – глумица од турска националност. Од 1971 година работи во Театарот на народностите - Скопје (сега го носи називот Албански театар - Скопје). Пишува драмски текстови за деца[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (PDF) http://promacedonia.org/mak_enc/encyclopaedia_macedonica_1.pdf. Отсутно или празно |title= (help)