Ашдод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашдод
хебрејски: אשדוד
арапски: اشدود
Официјално знаме на Ашдод
Официјално знаме на Ашдод

Знаме
Официјален грб на Ашдод
Грб
Mестоположба
Координати

31°47′44″N, 34°38′59″E

Општи податоци
Име
- изворно
 
Ашдод
  хебрејски: אשדוד
  арапски: اشدود
Основан 25 ноември 1956
Портал www.ashdod.muni.il
Управа
Земја Израел Израел
Округ Јужен
Градоначалник Иехиел Ласри
Географија
Површина 46,13 km²
Население
Население 220 174 (2015)

Ашдод (хебрејски: אַשְׁדּוֹד) — пристаништен град на јужниот брег на Израел. Градот се наоѓа на 40 километри јужно од Тел Авив, На брегот на Средоземното Море, На устието на реката Лахиш. Градот е основан на 25 ноември 1956 година.

Религија[уреди | уреди извор]

Иако поголемиот број жители на градот се секуларни, сепак има значајно религиозно мнозинство, во главно се состои од православни евреи, повеќето од нив се западни имигранти. Во градот има синагоѓи во сите населби.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градоначалници[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ашдод е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Панорама[уреди | уреди извор]

Почеток на градот, во 1957 година
Поглед од југ, во 2016 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]