Макаби Ирони Ашдод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макаби Ирони Ашдод
מכבי עירוני אשדוד
Целосно име ФК Макаби Ирони Ашдод
Основан 1961; пред 61 година (1961)
Распаднат
Стадион Ха'jод Алeф
Капацитет 8.000
Претседател ИзраелТел Есфoрмec
Тренер ИзраелАви Авину
Лига Лига Алеф
2016/2017 4ви
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес
Навивачите, во дербито на Ашдод

ФК Макаби Ирони Ашдод (хебрејски:מכבי עירוני אשדוד) е клуб кој потекнува од Ашдод, Израел. Настапува на Стадион Ха'jод Алeф во Лига Алеф. Бил формиран во 1961 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1961 година од страна на членовите на Макаби Ашдод. Тимот стигна до првата дивизија на крајот од сезоната 1992/93. Во 1999 година клубот беше избришан, поради спојување со Хапоел Ашдод, општинскиот соперник. Во април 2015 година, инициран од навивачите, клубот повторно беше воспоставен

достигнувања[уреди | уреди извор]