Стадион Ха'jод Алeф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион Ха'jод Алeф
אצטדיו הי"א באשדוד
Yod alef-Players enter.jpg

Место Ашдод, Израел
Започнат 1961
Отворен 1966
Сопственик град Ашдод
Игра Moaдон Спорт Ашдод
Макаби Ирони Ашдод
Гледачи 8,000

Координати: 31°79′3.50″N 34°67′77.0″E / 32.3176389° СГШ; 35.138056° ИГД / 32.3176389; 35.138056 Координати: Минути географска ширина >= 60
Координати: Минути географска должина >= 60
Координати: Секунди географска должина >= 60
{{#coordinates:}}: неважечка геог. ширина Стадион Ха'jод Алeф (хебрејски:אצטדיון הי"א‎, Itztadion H'yod Alef) е стадион кој се наоѓа во Ашдод, Израел.

Овој стадион моментално го користат фудбалските клубови од Ашдод, Moaдон Спорт Ашдод и Макаби Ирони Ашдод.

Стадионот има капацитет од 8.000 места. Стадионот е именуван по 11 спортисти, Убиени од страна на терористите, Во времето на Летни олимписки игри 1972.