Антонио Филевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антонио Филевски
Лични податоци
Роден на 26 март 1966(1966-03-26)(58 г.)
Роден во Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Позиција Голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–1993 Вардар 54 (0)
1993 Рио Аве 1 (0)
1994–1996 Вардар 65 (0)
1996 Мехелен 2 (0)
1997–1998 Вардар 63 (0)
1998–2000 Железник 33 (0)
2000 Беласица 6 (0)
2001 Обилиќ 12 (0)
Репрезентација
1996–2001 Македонија 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Антонио Филевски (роден на 26 март 1966 година) ― македонски поранешен фудбалски голман и репрезентативец.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Филевски бил главен голман во Вардар во текот на речиси целите деведесетти. Единствен исклучок бил кога отишол во Португалија, на шест месеци, во 1993 година, да игра во Рио Аве, и кога отишол, уште шест месеци, во Белгија, во 1996 година, да игра во Мехелен. Од 1998 година, тој играл најмногу во Србија, прво во Железник две сезони. Играл шест месеци во Беласица од Струмица, а потоа, веќе пред да се пензионира, за српски Обилиќ во 2001 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Првите повици за настап во македонската фудбалска репрезентација Антонио ги имал уште додека играше во Вардар, уште во раната фаза на репрезентацијата. Тој го направил своето деби за сениорскиот состав на пријателскиот натпревар против Бугарија во мај 1996 година. На 9 ноември 1996 година, Филевски и Македонија го победиле Лихтенштајн со 1-11. Филевски бил во резервите и не влегол да игра.[1][2] Филевски има стекнато вкупно 10 натпревари, без постигнати голови. Тој бил редовен избор сè до неговото пензионирање во 2001 година.[3]

Почести[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Здравески, Филип (10 јануари 2009). „LIE – MKD match report“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-06-29. Посетено на 3 август 2023.
  2. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. sport1.mk. 9 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 3 август 2023.
  3. Antonio Filevski на EU-Football.info

Надворешни врски[уреди | уреди извор]