Џамија Ferdows Congregation

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Фердовс
Historical mosque in Ferdows city(toon city) 1.png
Основни податоци
Место Фердовс, Иран
Координати
Припадност Ислам
Осветен 7 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Фердовс е џамија која се наоѓа во Фердовс, Иран. Се верува дека џамијата била градена за времето на селџуците, но некои пак сметаат дека таа била изградена во текот на 7 век.