Џамија Ferdows Congregation

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Фердовс
Основни податоци
МестоФердовс, Иран
КоординатиКоординати: 34°0′25″N 58°9′33″E / 34.00694° N; 58.15917° E / 34.00694; 58.15917
ПрипадностИслам
Осветен7 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Фердовс е џамија која се наоѓа во Фердовс, Иран. Се верува дека џамијата била градена за времето на селџуците, но некои пак сметаат дека таа била изградена во текот на 7 век.