Соборна џамија (Исфахан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Џаме во Исфахан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Соборна џамија
Jamé Mosque Esfahan courtyard.jpg
Основни податоци
Место Исфахан, Иран.
Координати 32°40′10″N 51°41′6″E / 32.66944°СГШ 51.68500°ИГД / 32.66944; 51.68500Координати: 32°40′10″N 51°41′6″E / 32.66944°СГШ 51.68500°ИГД / 32.66944; 51.68500
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Соборна џамија или „Џаме“ — џамија која се наоѓа во Исфахан, Иран. Била изградена во 771 година, и низ времето била на неколку пати рушена и оштетувана и повторно реконструирана. Ова е една од најстарите џамии во иран којшто сѐ уште опстојува.