Јасир Асани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија Јасир Асани
Лични податоци
Роден на 19 мај 1995 (1995-05-19) (25 г.)[1]
Роден во Скопје, Македонија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вардар Вардар
Број 11
Младинска кариера
Вардар Вардар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013– Вардар Вардар 27 (10)
Репрезентација
2013-2014 Македонија Македонија 19 3 (0)
2014 Македонија Македонија 20 1 (1)
2014- Македонија Македонија 21 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Јасир Асани (роден на 19 мај 1995 во Скопје) — македонски фудбалер, играч од средниот ред на Вардар и на македонската репрезентација до 21 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Асани е производ на младинската школа на Вардар, а за првпат во порвиот тим бил вклучен во јули 2013 година. Своето деби во Првата македонска лига го имал при гостувањето на Вардар кај Хоризонт Турново во поразот со 2-0 на 25 август 2013, влегувајќи во игра на местото на Мирослав Јовановски во 84-тата минута. Својот прв погодок во дресот на Вардар го постигнал на 14 март 2014, во поразот од Работнички со 2-1, иако неговиот гол во 37-мата минута му донел предност на Вардар. Подоцна истиот месец го постигнал својот прв хет-трик во кариерата во победата со 6-0 над Напредок на домашен терен.[2] Својата прва професионална сезона ја завршил со 12 настапи и 7 гола.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Асани ја има претставувано Македонија во селекциите под 19 и под 20 години, а на 13 август 2014 го направил своето деби за селекцијата под 21 година, во поразот со 3-0 на домашен терен од Израел во квалификациите за Европското првенство 2015.[3]

Хет-трик[уреди | уреди извор]

Натпревари во кој постигнал хет-трик[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]