Харц (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Харц
Landkreis Harz
—  Округ  —

Грб
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Адм. цент. Халберштат
Површина
 • Вкупна 2.104 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 223.094 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. HZ, HBS, QLB, WR
Портал kreis-hz.de

Харц (германски: Landkreis Harz) — округ (Kreis) во покраината Саксонија-Анхалт, Германија. Наречен е по планинската област Харц.

Историја[уреди]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Халберштат, Вернигероде и Кведлинбург, како и градот Фалкенштајн (од округот Ашерслебен-Штасфурт) како дел од реформата во 2007 г.

Градови и општини[уреди]

Округот Харц се состои од следниве единици:[2]

Слободни градови Слободни општини Општински заедници
 1. Баленштет
 2. Бланкенбург на Харц
 3. Фалкенштајн
 4. Халберштат
 5. Харцгероде
 6. Илзенбург
 7. Оберхарц на Брокен
 8. Остервик
 9. Кведлинбург
 10. Тале
 11. Вернигероде
 1. Хуи
 2. Нордхарц

Форхарц

 1. Дитфурт
 2. Грос Квенштет
 3. Харслебен
 4. Хедерслебен
 5. Шванебек2
 6. Зелке-Ауе
 7. Вегелебен1, 2
1седиште на заедница на општини; 2град

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]