Мансфелд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мансфелд
Mansfelder Land
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Укинат 2007-07-01
Адм. цент. Ајслебен
Површина
 • Вкупна 759 км2
Население (2002)
 • Вкупно 104,970 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. ML
Портал mansfelderland.de

Мансфелд (германски: Mansfelder Land) бил округ (Kreis) во средишниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи биле (од север надесно) Ашерслебен-Штасфурт, Бернбург, Зал, Мерзебург-Кверфурт, Зангерхаузен и Кведлинбург. Бил припоен на 1 јули 2007 во новиот округ Мансфелд-Јужен Харц, како дел од административната реформа во Саксонија-Анхалт.

Историја[уреди]

Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузи Хетштет и Ајслебен. Овие биле наследници на Mansfelder Gebirgskreis (планински округ Мансфелд) и Mansfelder Seekreis (езерски округ Мансфелд), кои биле преименувани по Втората светска војна.

Градот Ајслебен е познат како родно место на Мартин Лутер.

Географија[уреди]

Округот се наоѓа во јужните падини на планината Харц.

Грб[уреди]

Грб Горниот лев дел од грбот го покажува грбот на грофовите од Мансфелд. Хоризонталните линии се симбол на Кверфурт, додека дијамантите се оригинален симбол на грофството Мансфелд. Двата симболи биле комбинирани кога Бурхард фон Кверфурт станал гроф на Мансфелд. Рударските алатки ккао и рибата во десната половина - се преземени од грбот на Мансфелдер Зекрајс - претставувајќи ја индустријата на округот, како и природата. Дрвото во долниот лев дел ја претставува природата во округот и бил преземен од грбот на Мансфелдер Гебиргскрајс.

Градови и општини[уреди]

Градови Општински заедници
  1. Мансфелд
  1. Гербштет (вкл. го градот Гербштет)
  2. Хетштет (вкл. го градот Хетштет)
  3. Лутерштат Ајслебен (вкл. го градот Ајслебен)
  4. Мансфелдер Грунд-Хелбра
  5. Зегебит Мансфелдер Ланд
  6. Випер-Ајне (вкл. го градот Зандерслебен)

Надворешни врски[уреди]