Мансфелд-Јужен Харц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мансфелд-Јужен Харц
Landkreis Mansfeld-Südharz
—  Округ  —

Грб
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Адм. цент. Зангерхаузен
Површина
 • Вкупна 1,449 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 144.735 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. MSH, EIL, HET, ML, SGH
Портал mansfeldsuedharz.de

Мансфелд-Јужен Харц (германски: Mansfeld-Südharz) — округ (Kreis) во Саксонија-Анхалт, Германија.

Историја[уреди]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Зангерхаузен и Мансфелд, како дел од реформата во 2007.

Градови и општини[уреди]

Округот Мансфелд-Јужен Харц се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Алштет
 2. Арнштајн
 3. Ајслебен
 4. Гербштет
 5. Хетштет
 6. Мансфелд
 7. Зангерхаузен
 1. Зегебит Мансфелдер Ланд
 2. Јужен Харц
Општински заедници
 1. Берга
 2. Брикен-Хакпфифел
 3. Едерслебен
 4. Келбра1, 2
 5. Валхаузен
 1. Алсдорф
 2. Бендорф
 3. Бланкенхајм
 4. Борнштет
 5. Хелбра1
 6. Хергисдорф
 7. Клостермансфелд
 8. Вимелбург
1седиште на општинската заедница;2град;

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]