Анхалт-Битерфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анхалт-Битерфелд
Landkreis Anhalt-Bitterfeld
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Адм. цент. Кетен (Анхалт)
Површина
 • Вкупна 1,452 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 168.475 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. ABI
Портал www.anhalt-bitterfeld.de

Анхалт-Битерфелд (германски: Anhalt-Bitterfeld) — округ (Kreis)во Саксонија-Анхалт, Германија. Негов главен град е Кетен (Анхалт).

Историја[уреди]

Овој округ бил основан со спојување на поранешните окрузи Битерфелд, Кетен и голем дел од Анхалт-Цербст, како дел реформата во 2007.

Градови и општини[уреди]

Округот Анхалт-Битерфелд се состои од следниве општини:[2]

Градови Општини
  1. Акен (Елба)
  2. Битерфелд-Волфен
  3. Кетен (Анхалт)
  4. Рагун-Јесниц
  5. Зандерсдорф-Брена
  6. Зидлихес Анхалт
  7. Цербст
  8. Цербих
  1. Мулдештаузе
  2. Остернинбургер Ланд

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]