Торо Муерто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Торо Муерто
Toro Muerto
Петроглиф на лама.
Петроглиф на лама.
Местоположба
Торо Муерто се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу
Координати 16°13′20″ ЈГШ 72°30′28″ ЗГД / 
Култура Вариска култура
Период 900-1200
Држава  Перу
Регион Арекипа

Торо Муерто или во превод мртов бик е колекција на стари петроглифи на брегот на Перу. Тие се пронајдени во покраината Кастилја во регионот Арекипа. Локалитетот содржи над 3000 вулкански карпи со петроглифи кои датираат од времето на Хуари културата. [1]

Наводи[уреди]

  1. (шпански) Castilla Province. Tourist attractions in the Castilla Province. Retrieved March 2, 2009.

Видете исто така[уреди]