Сајвите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сајхуите
Сајвите
Saywite
Sayhuite
Монолит во Сајхуите.
Монолит во Сајхуите.
Местоположба
Сајвите се наоѓа во Перу
Местоположба на Сајхуите во Перу
Координати 13°32′50″ ЈГШ 72°48′10″ ЗГД / 
Држава  Перу
Надморска височина 3.600 m (12,000 ft)

Сајвите или Сајхуите е археолошки локалитет кој се наоѓа околу 47 километри оддалеченост од градот Албанкај во покраината Албанкај во Перу. Локалитетот е познат по тоа што бил религиозен центар кој се фокусирал кон чествување на водата.[1]

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]