Тукуме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тукуме
Túcume
Пургаторио
Purgatorio
Еродирана пирамида во Тукуме.
Еродирана пирамида во Тукуме.
Местоположба
Тукуме се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу.
Координати 6°30′57″ ЈГШ 79°50′39″ ЗГД / 
Култура Ламбајеке
Chimú
Инки
Ера среден хоризон, доцен хоризон
Период 800 – 1532
Држава  Перу
Регион Ламбајеке
Површина 2.185 km2 (844 sq mi)

Тукуме е археолошки локалитет кој е со вкупна површина од околу 220 хектари и содржи 26 главни пирамиди и се наоѓа во Перу.[1] Тукуме бил главен регионален центар, регионот кој го населиле народите Ламбајеке, Чиму и Инки.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Shimada, Izumi. "The Late Prehispanic Coastal States." In The Inca World: The Development of Pre-Columbian Peru, edited by L. Laurencich Minelli, pp.49-82. Norman: University of Oklahoma Press, 2000

Надворешни врски[уреди]