Акарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Акарај
Acaray
Тврдините во Акарај
Тврдините во Акарај
Местоположба
Акарај се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу
Координати 11°04′00″ ЈГШ 77°33′00″ ЗГД / 
Култура н/п
Ера ран хоризон, доцен среден период
Период 900-200 п.н.е., 1000-1470 н.е.
Држава  Перу
Регион Лима
Надморска височина 250 m (820 ft)
Површина 230.000 m2 (2,500,000 sq ft)

Акарај или познати како и Тврдина Акарај — археолошки локалитет во долината на реката Хуаура во северниот регион на Перу. Тврдината се наоѓа на три рида и секој рид има свои специфични ѕидини со место за стража и бастион кои сведочат за воениот карактер на тврдината.

Наводи[уреди]

  • Cárdenas, Mercédes (1977), Informe Preliminar del trabajo de campo en el valle de Huaura (departamento de Lima)", Lima: Report submitted to the Instituto Riva-Agüero, Seminario de Arqueología, Lima, Peru 
  • Horkheimer, Hans (1962), La Fortaleza de Huaura, „Caretas“ 22: 30,38B 
  • Ruiz Estrada, Arturo; Torero, M. Domingo (1978), Acaray, Fortaleza Yunga del Valle de Huaura., Huacho, Perú: Comite de Educacion de la Cooperative de Ahorro y Credito "San Bartolome" 

Видете исто така[уреди]