Тамбо Колорадо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тамбо Колорадо
Puka Tampu
Пукалакта
Pucallacta
Пукахаси
Pucahuasi
Преглед на Тамбо Колорадо.
Преглед на Тамбо Колорадо.
Местоположба
Тамбо Колорадо се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу
Координати 13°42′19″ ЈГШ 75°49′45″ ЗГД / 
Култура Инки
Ера доцен хоризон
Период 1470 - 1532
Држава  Перу
Регион Ика
Површина 12.000 m2 (130,000 sq ft)

Тамбо Колорадо е добро зачуван археолошки комплекс од периодот на развитокот на Инките на брегот на денешно Перу. Локалитетот е познат и како Пука Тампу, Пукалакта или Пукахуаси.

Местоположба[уреди]

Тамбо Колорадо се наоѓа на јужниот брег на Перу во долината на реката Писко околу 40 км од градот Писко, Перу. Во тој регион имало земјотрес во 2007 година, но локалитетот не претрпел големи штети.[1]

Историја[уреди]

Според историските показатели, градот бил изграден во 15 век за време на владеењето на Сапа Инка Пачакутек.

Употреба[уреди]

Се верува дека Инките го користеле ова место како еден од стратешките точки за патната линија приморски брег - Куско.

Музеј[уреди]

Во близината на археолошкото место, поточно на влезот од истото, се наоѓа археолошки музеј.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Josephs, Leslie (22 август 2007). „Quake causes serious damage to tourist sites, nature reserve closed“. International Herald Tribune. http://www.iht.com/articles/ap/2007/08/23/america/LA-GEN-Peru-Quake-Tourism.php. конс. 5 февруари 2008.