Вака Пуклана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вака Пуклана
Wak'a Pukllana
Huaca Pucllana, Pucllana, Huaca Juliana[1]
Пуклана со статуите на свештеници од културата Лима
Пуклана со статуите на свештеници од културата Лима
Местоположба
Вака Пуклана се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу
Координати 12°06′40″ ЈГШ 77°02′02″ ЗГД / 
Култура Лима
Период 200 - 700
Држава  Перу
Регион Лима
Површина 60.000 m2 (650,000 sq ft)

Вака Пуклана (кечуански: Wak'a Pukllana)[2] е археолошки локалитет во Перу во близина на Лима. Локалитетот е составен од неколку платформи, каде има изградено пирамида и останти структури. Името на локалитетот потекнува од кечуанскиот јазик и во превод значи „место за ритуални игри“. Вака Пуклана била важен церемонијален и административен центар за културата Лима, општество кое опстојувало во периодот од 200 до 700 година. Покрај нив, во локалитетот се пронашле и елементи на Вариската култура.

Големата пирамида била изградена поради општествени и религиозни причини. Целиот комплекс е опколен од плаза или главниот плоштад каде има голем ѕид што го дели на два дела. Во едниот дел имало клупи и јами каде се давале риби и останат морски животински свет како подарок на боговите. Другиот дел од плоштадот бил административниот центар. Во административниот центар имало мали куќи изработени од плотови.

Наводи[уреди]

  1. Higgins, James (2005). Lima: a cultural history. Oxford [Oxfordshire]: Oxford University Press. стр. 18. ISBN 0-19-517891-2. 
  2. или познат под другите имиња Уака Пуклана, Хуака Пуклана (шпански: Huaca Pucllana), Вака Хулијана, Уака Хулијана, Хуака Хулијана или само Пуклана

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]