Кумпи Мају

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кумбе Мајо, Кумпи Мају
Kumpi Mayu
Humpi Mayo
Местоположба
Кумпи Мају се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу
Координати 7°11′23″ ЈГШ 78°34′26″ ЗГД / 
Култура Кахамарка
Период 1000 п.н.е.
Држава  Перу
Регион Кахамарка
Надморска височина 3.300 m (11,000 ft)

Кумбе Мајо или Кумпи Мају е археолошки локалитет во Перу, кој се наоѓа 12 километри југозападно од градот Кахамарка на оолу 3.300 метри надморска височина. Овој археолошки локалитет е познат по остатоците на аквадуктите кои биле градени во периодот пред Инките и кои се протегале на околу 5 милји. Аквадуктите собирале свежа вода и ја пренесувале до крајната цел. Денес се верува дека аквадуктите биле изградени околу 1500 г.п.н.е. Името на локалитетот потекнува од кечуанскиот јазик што во превод значи „добро направен воден канал“. На самите аквадукти има изрезбани петроглифи.

Галерија[уреди]

Поврзано[уреди]