Пикилакта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пикилакта
Piki Llaqta
Поглед кон Пикилакта
Поглед кон Пикилакта
Местоположба
Пикилакта се наоѓа во Перу
Местоположба во Перу
Координати 13°37′00″ ЈГШ 71°42′53″ ЗГД / 
Култура Вариска култура
Ера среден хоризон
Период 500 - 1200
Држава  Перу
Регион Куско
Надморска височина 3.200 m (10,000 ft)
Површина 34.208 km2 (13,208 sq mi)

Пикилакта (кечуански: Piki Llaqta) е голем археолошки локалитет кој се наоѓа на 20 километри од градот Куско во Перу.

Видете исто така[уреди | уреди извор]