Ајнтрахт Франкфурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ајнтрахт Франкфурт
Амблемот на Ајнтрахт Франкфурт
Целосно име Ајнтрахт Франкфурт
Основан 1899
Стадион Комерцбанк-Aрена
Капацитет 51.500
Лига Бундеслига
2013-14 Бундеслига , 13ти
Kit left arm eintracht1314h.png
Тимски бои
Kit body eintracht1314h.png
Тимски бои
Kit right arm eintracht1314h.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Домашен дрес
Kit left arm blackborder.png
Тимски бои
Kit body neck stripe black.png
Тимски бои
Kit right arm blackborder.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Гостински дрес

Ајнтрахт Франкфурт е германски фудбалски тим од Франкфурт кој моментално игра во 2. Бундеслига. Клубот игра на Комерцбанк-Aрена (51.500 седишта). Тренер на клубот во моментов е Томас Шаф.


Историја[уреди]

Созададување[уреди]

Клубот бил создаден во 1920та година како TuS Eintracht Frankfurt von 1861 со спојувањето на Frankfurter Turngemeinde von 1861 и Frankfurter FV (Kickers-Viktoria) (клуб кој исто така бил создаден од спојувањето на Frankfurter Fußball-Club Viktoria von 1899 и Frankfurter Fußball-Club Kickers von 1899 во 1911ва година). Во 1927ма година, фудбалскиот и гимнастичкиот дел на клубот се разделеле, и фудбалскиот дел се нарекувало Sportgemeinde Eintracht Frankfurt (FFV) von 1899.

Бундеслига[уреди]

Ајнтраxт бил еден од првите клубови да игра во новата „Бундеслига“ во 1963та година. Повеќето години, клубот има завршено во горната половина, но досега нема завршено прв.
Освоени првенства[уреди]

Германска Прва Лига[уреди]

Освоени Купови[уреди]

Германски Куп[уреди]

УEФA Куп[уреди]


Надворешни врски[уреди]

Официјална станица