Sunrise Avenue

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sunrise Avenue
ПотеклоХелсинки, Финска Финска
ЖанровиАлтернативен рок
Период на активност2002–сè уште
ИздавачиBonnier Amigo Music Group, EMI
Мреж. местоhttp://www.sunriseave.com
Членови
Саму Хабер
Раул Руту
Сами Осала
Јука Бекланд
Рику Рајама
Поранешни членови
Јане Керкеинен
Теијо Јамса

Sunrise Avenue е фински рок квинтет. Нивниот стил варира од хард и динамичен рок до мелодични балади како "Heal me". Дебито им е во 2006 година со песната All Because of You. Најдобрата песна според највеќето обожаватели е Forever Yours,која е најслушаната песна во 2007.

Членови[уреди | уреди извор]

Сегашни[уреди | уреди извор]

Поранешни[уреди | уреди извор]

Sunrise Avenue On the way to Wonderland

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

  • All Because of You (2006)
  • Romeo (2006)
  • Fairytale Gone Bad (2006)
  • Forever Yours (2007)
  • Diamonds (2007)
  • Heal Me (2007)
  • Choose to be me (2008)
Година Песна Албум Позиција
FIN SWI AUT GER SWE GRE ITA SVK BEL POL RUS ROM
2006 "All Because Of You" On The Way to Wonderland 11
2006 "Romeo" On The Way to Wonderland 4
2006 "Fairytale Gone Bad" On The Way to Wonderland 2 2 3 3 10 8 23 1 14 1 1
2007 "Forever Yours" On The Way to Wonderland promo 82 42 35 19
2007 "Diamonds" On The Way to Wonderland 14
2007 "Heal Me" On The Way to Wonderland 16 58 28 28
2007 "Fairytale Gone Bad" [Re-release] On The Way to Wonderland 53

Албуми[уреди | уреди извор]

  • On the Way to Wonderland (2006)
Топ листа Providers Позиција Седмици на листа Продажба Продажба
Greek International Albums Chart IFPI 1 38 Златна 10,000+
Finnish Albums Chart IFPI 2 51 Платинеста 30,000+
Austrian Albums Chart Media Control Europe 5 25 Златна 15,000+
Swedish Albums Chart GLF 10 5
German Albums Chart Media Control GFK 12 24 Златна 100,000+
Czech Albums Chart GLF 15 4
Swiss Album Charts GLF 15 29 Златна 15,000+

DVD[уреди | уреди извор]

  • Live in Wonderland (2007)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Rockpalast, Underground (Келн), почетоците во Германија (23/08/2006):

KAI3, локална ТВ станица од Диселдорф (24/10/2006 & 27/02/2007):

Song Previews (во MP3 Format):