Rammstein

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамштајн пренасочува овде. За градот видете Рамштајн-Мизенбах.
Логото на Rammstein
Rammstein со пламенофрлачи - Глобус арена, Стокхолм, Шведска
Rammstein со пламенофрлачи - Глобус арена, Стокхолм, Шведска, 18 ноември 2004.
Информации
Потекло Германија
Жанрови Танц метал
Индустриски метал
Активни 1994 - денес
Издавач Motor Music
Republic Records
Slash Records
Universal Music Group
Мрежно место www.rammstein.com[мртва врска]
Членови
Тил Линдеман
Рихард Круспе
Пол Ландерс
Оливер Ридл
Кристоф Шнајдер
Христијан Лоренц

Rammstein е германска индустриска метал група. Таа била формирана во 1993, од истите членови кои ги има и ден денес. Името буквално значи јарец за удирање (јарец за рушење). Друга варијанта е дека името потекнува и од местото на незаборавната авионска несреќа во Германија, воздухопловната база Рамштајн. Песната „Rammstein“ е посветена токму на тој настан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Според многумина денес нема група која одблиску звучи на Rammstein. Источногерманскиот секстет е еден од најдобрите рок музички бендови во Европа. Впрочем, во 1999, Рамштајн беа првата германска група номинирана за најдобра метал група за песната „Du hast“. Инаку бендот е познат по својата неверојатна музичка талентираност, со оглед на тоа што нивната музика е мешавина на голем број на музички правци како метал, индустриска музика, техно и класична музика. Инаку Рамштајн се познати и по нивните неверојатно извонредно спектакуларни живи настапи исполнети со неверојатни пиротехнички изведби на пејачот Тил Линдеман. Тој на секој жив настап носи запален костим од азбест, при што тој ги изведува песните горејќи жив. Имено Тил Линдеман ја има добиено својата пиротејхничка квалификација единствено со цел да ги изведува мегаломанските пиротехнички ефекти на Рамштајн.

Постава[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

ДВД-изданија и компилации

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Логото на Rammstein