Тил Линдеман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тил Линдеман ( роден на 4 јануари 1963 година) — германски пејач, текстописец, музичар, глумец, поет и пиротехничар. Тој е главен вокалист на германскиот бенд Рамштајн и германско-шведското дуо Линдеман . Тој е познат по неговиот мускулен раст, бас глас и неговите уникатни сценски изведби (кои вклучуваат и употреба на пиротехника ). Тој е исто така познат по текстот во неговите песни, од кои некои предизвикале контроверзии.

Раммстајн има продадено над 45 милиони плочи во светот и пет од нивните албуми добиле статус платина. Линдеман се наоѓа на списокот на "50 најголеми фронтмени на метал групи на сите времиња" на создадена од роудранер рекордс . Тој се појавил во помали улоги во неколку филмови и има објавено две книги, едната со наслов Messer (2002 година), а другиот со наслов In Stillen Nächten (2013 година).

Линдеман на концерт на Рамштајн за време на изведбата на песната " Енгел ", облечен во ангелски крилја опремени со оганофрлачи

Личен живот[уреди | уреди извор]

Првата ќерка на Линдеман, Нел (родена во 1985 година), била спомната во едно германско интервју во кое тој рекол дека поминал седум години како самохран татко.[1] Тој има еден внук преку Нел.[2] Тилј има уште една ќерка, Мари Луиз (родена 1993 година), со поранешната сопруга Ања Кеселинг.[3] Тој бил заедно со медиумската личност Софија Томала од април 2011 до ноември 2015 година. Вели дека е атеист. Ја почитува традицијата во голема мера. Изјавил дека не му се допаѓа како американската култура и политика се шири низ целиот свет.

Линдеман на настап во февруари 2012 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Bettendorf, p. 117.
  2. „Rammstein vocalist Till Lindemann admitted that he hates the noise“. RIA Novosti. 6 July 2012. Посетено на 10 November 2014.
  3. „Till Lindemann – Biography“. IMDb. 2014. Посетено на 22 June 2014.