2005 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во филмот (Табела)
1995199619971998199920002001 •   
200220032004 2005 200620072008
   2009201020112012201320142015
Поврзан временски период или предмет
2002200320042005200620072008
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

Во 2005 година биле издадени голем број на значајни и успешни филмови. Подолу се истакнати најпрофитабилните филмови за годината.

Филмови со највисока заработувачка[уреди | уреди извор]

Филмови со највисока заработувачка за 2005 година[1]
Ранг Наслов Дистрибутер Светска заработувачка
1. Хари Потер и Пламениот пехар Warner Bros. $896,911,078
2. Војна на ѕвездите Епизода 3: Одмаздата на Сит 20th Century Fox $848,754,768
3. Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и ормарот Disney $745,013,115
4. Војна на световите Paramount / DreamWorks $591,745,540
5. Кинг Конг Universal $550,517,357
6. Мадагаскар DreamWorks $532,680,671
7. Господин и госпоѓа Смит 20th Century Fox $478,207,520
8. Чарли и фабриката за чоколади Warner Bros $474,968,763
9. Бетмен почнува $374,218,673
10. Хич Columbia $368,100,420

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]