12 август (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
30 п.н.е.  Клеопатра VII, последен владетел на Египет од Птоломејската династија, извршила самоубиство по поразот на Марко Антониј од страна на Октавијан.
1833  Основан е градот Чикаго, Илиноис.
1908  Направен е првиот „Форд Т“.
1914  Прва светска војна: Велика Британија ѝ објавила војна на Австроунгарија.
1945  Основано е Македонското лекарско здружение.
1952  Атомски проби: Советскиот проект за атомска бомба продолжува со детонација на Joe 4, првото Советско термонуклеарно оружје.
1952  Ноќта на убиените поети: По наредба на Сталин убиени се тринаесет видни еврејски писатели, поети, уметници, музичари и глумци во затворот Љубјанка во Москва.
1960  Лансиран е „Ехо I“ — првиот комуникациски сателит.
1978  Јапонија и Народна Република Кина го потпишале Договорот за мир и пријателство.
1990  Осветен е Соборниот храм на Македонската православна црква во Скопје, посветен на Св. Климент Охридски.