Црква „Св. Никола“ - Буриловци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Местоположба
Населено место Буриловци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Никола
Изградба 9 век
Живопис 14 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — македонска православна црква во светиниколското село Буриловци.[1] Таа е една од најстарите сочувани цркви во Овчеполието. Потекнува од 9 век, а фрескоживописот е од 14 век. Не е познато кога и од кој архиереј е осветена.

Градбата е еднокорабна, од клепан и кршен камен со малтер врз правоаголна основа и со полукружен свод. Влезот е од западната страна преку ниска еднокрилна вратичка. Фрескописот е обновуван во 19 век, а денес оваа црква е заштитена како културно наследство. Во турско нашите смееле да градат цркви само на местата каде што такви постоеле претходно, што оди во прилог на тоа дека постарата градба е црква од 9 век.Црквата Свети Никола во Буриловци е една од најстарите зачувани еднокорабни средновековни градби на територијата на Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]