Втора светиниколска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Втора светиниколска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Штипското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Горобинци. Парохиски свештеник е свештеникот Зоран Мицевски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Горобинци, Сопот, Преод, Крушица, Малино, Алакинци, Мустафино, Кадрифаково, Стањевци, Буриловци, Стануловци, Амзабегово, Сарамзалино, Орел, Мечкуевци, Богословец, Ерџелија, Ќоселари, Аџиматово, Долно Црнилиште, Горно Црнилиште, Пеширово и Трстеник.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“
(главна парохиска црква)
Горобинци 2008 Црква „Вознесение Христово“ - Горобинци 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Сопот 1878 Црква „Св. Никола“ - Сопот 3.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Преод 1871 Црква „Св. Димитриј“ - Преод 7.jpg
Црква „Св. Кирил и Методиј Преод 1973 Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Преод.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Крушица XV-XVI век
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Крушица 1920-1930 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Крушица.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Малино отомански период Црква „Вознесение Христово“ - Малино.jpg
Црква „Св. Петка“ Малино XIX век (параклис)
2006 (црква)
Црква „Св. Петка“ - Малино.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Алакинци Црква „Св. Богородица“ - Алакинце.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Мустафино Црква „Вознесение Христово“ - Мустафино 5.jpg
Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ Кадрифаково 2002
Црква „Св. Никола Стањевци Црква „Св. Никола“ - Стањевци.jpg
Црква „Св. Никола“ Буриловци IX век Црква „Св. Никола“ - Буриловци.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Стануловци XV век Црква „Св. Димитриј“ - Стануловци.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи Амзабегово 1982 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Амзабегово 7.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Сарамзалино 2007 Bogorodica Saramzalino 01.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи Орел XIX век Црква „Св. Ѓорѓи“ - Орел.jpg
Црква „Св. Никола Мечкуевци 1846 Црква „Св. Никола“ - Мечкуевци.jpg
Црква „Св. Петка Мечкуевци 1925 Црква „Св. Петка“ - Мечкуевци 9.jpg
Црква „Св. Јован Богослов“ Богословец 1825 Црква „Св. Јован Богослов“ - Богословец.jpg
Црква „Св. Павле“ Ерџелија 2006 Црква „Св. Павле“ - Ерџелија 4.jpg
Црква „Св. Илија“ Долно Црнилиште XXI век Црква „Св. Илија“ - Долно Црнилиште 2.jpg
Црква „Св. Прохор Пчински“ Пеширово 2001 Црква „Св. Прохор Пчински“ - Пеширово 3.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Трстеник Црква „Вознесение Христово“ - Трстеник.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светиниколски парохии | Брегалничка епархија“. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 28 април 2021.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°51′58.7″N 21°56′32.2″E / 41.866306° СГШ; 21.942278° ИГД / 41.866306; 21.942278