Црква „Св. Архангел Михаил“ - Драмче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Arhangelmihail2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Ѕвегорска
Местоположба

Координати 41°53′46″N 22°16′43″E / 41.89611° СГШ; 22.27861° ИГД / 41.89611; 22.27861Координати: 41°53′46″N 22°16′43″E / 41.89611° СГШ; 22.27861° ИГД / 41.89611; 22.27861
Место Драмче
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба XVII – XVIII век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Св. Архангел Михаил (или Шарена црква)[1]црква во делчевското село Драмче. Му припаѓа на Делчевското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[2]

Црквата е изградена во месноста Еремија на крајот од XVII или почетокот на XVIII век.[1] Претставува еднокорабна градба.[1] Престолните икони се дело на истакнатиот зограф Григориј Пецанов од Струмица.[1] Целосно е живописана во XVIII – XIX век, поради што го носи името „Шарена“, но фреските се уништени поради неколку пожари.[3] На царските двери е напишана годината 1841 кога се правени, но се претпоставува дека иконостасот е многу постар.[1]

Првото селско училиште[уреди | уреди извор]

Во црковниот двор се е наоѓало првото училиште во Драмче, основано во 1869 г. Наставата се одвивала во овој објект сè до 1922 г. кога е изградена нова зграда. Училиштето е затворено во 2009 г.

Празничен собор[уреди | уреди извор]

Секоја година на празникот Архангел Михаил (21 ноември) во црковниот двор се приредува традиционален собор на кој се игра изворното оро од Драмче — Копачка.[1][4]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Св. Архангел Михаил“. Убавините на Делчево. Архивирано од изворникот на 2014-04-07. Посетено на 31 март 2014.
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  3. „Делчевско архиерејско намесништво“. Брегалничка епархија. Посетено на 31 март 2014.
  4. Илиевска-Арсова, Весна (2011). Пијанец-Малеш, изобилство од сонце и насмевки! (PDF). Штип: Центар за развој на Источен плански регион. стр. 37. ISBN 978-608-65253-0-9. Посетено на 14 јуни 2017.[мртва врска]