Хун Хунахпу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во, мајанската митологија, Хун Хунахпу е таткото на Мајанските херои-близнаци Хунахпу и Шбаланке[1].

Наводи[уреди | уреди извор]