Хун Каме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во, мајанската митологија, Хун Каме е демонски господар на подземјето, наречен и Шибалба[1].

Наводи[уреди | уреди извор]