Зипакна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зипакна

Во мајанската митологија, Зипакна бил син на Викуб Какуиш и Чималмат[1]. Тој и неговиот брат Кабракан биле често сметани за демони. Зипакна, како и неговите роднини, бил сметан за арогантен и насилен. Зипакна бил окарактеризиран како голем кајман.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пантеон на Маите: Многуте богови на Маите World History Encyclopedia