Прејди на содржината

Вукуб-Какуиш

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во кечуанскиот документ Попол Вух, Вукуб-Какуиш е птица-демон кој се претставувал дека е сонце и месечина. Тој е маж на Чималмат и татко на два демони за земјотреси, Кабракан и Зипакна. Лажните сонце-месечина, Викуб Какуиш, бил соборен од неговото дрво од страна на Хун-Ахпу, еден од мајанските близнаци-херои. Заедно двајцата близнаци станале вистинските сонце и месечина. Оваа приказна за овој демон и браќата близнаци датира од 8 век и порано.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Coe, Michael D. (1989). „The Hero Twins: Myth and Image“. Во Barbara Kerr and Justin Kerr (eds.) (уред.). The Maya Vase Book: A Corpus of Rollout Photographs of Maya Vases, volume 1. Justin Kerr (illus.). New York: Kerr Associates. стр. 161–184. ISBN 0-962-42080-8.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на уредници (link)
  • Nicholas Hellmuth, Monsters and Men in Maya Art.
  • Karl Taube, Aztec and Maya Myths.