Ах Пуч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ах Пуч опишан на Кодексот од Дрезден.

Ах Пуч е мајански бог на смртта и крал на Метнал, подземјето. Тој е претставен како скелет со ѕвончиња, понекогаш со глава на був.

Поврзано[уреди | уреди извор]