Нохочакјум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нохочакјум е мајански бог-создавач. Тој е најважниот бог кај лакандонците, чие име во превод значи „нашиот вистински бог“.