Акан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Акан е мајански бог на виното. Тој е спореден со локалниот пијалак балче, направен од ферментиран мед во кој се додава делови од дрвото балче.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jordan, Michael (July 1993). Encyclopedia of Gods: Over 2,500 Deities of the World. Facts on File. ISBN 9780816029099.