Хунахпу Утиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во, мајанската митологија, Хунахпу Утиу е еден од тринаесетте богови-создавачи кој помогнал во создавањето на човекот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]