Фризиски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фризиски јазици
Frysk / Fräisk / Frasch /Fresk / Freesk / Friisk
Застапен воХоландија, Германија, Данска
Јазично семејство
Писмофризиска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3
{{{mapalt}}}
Застапеност на фризиските јазици во Европа:

Фризиските јазици се јазично семејство од групата на западногермански јазици. Овие јазици ги зборува фризиската етничка група која живее покрај Северното Море во Данска, Холандија и Германија. Вкупниот број на луѓе кои зборуваат фризиски јазици изнесува околу 500.000. Говорот на овие јазици бил најблизок со староанглискиот јазик.

Во групата постојат три посебни наречја кои се заемно неразбирливи. Затоа тие не се сметаат за дијалекти, туку за варијанти или посебни јазици. Тие се:

Сите тие водат потекло од старофризискиот, кој бил многу сличен на староанглискиот (англосаксонски) јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Фризиски јазични ресурси на Омниглот
  • Tresoar
  • „Истражување“. Фризиска академија. Архивирано од изворникот на 2009-02-05. Посетено на 2010-09-02.