Троповци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Троповци
Tropovci
Троповци is located in Slovenia
Троповци
Троповци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′53.4″N 16°5′51.1″E / 46.648167° СГШ; 16.097528° ИГД / 46.648167; 16.097528
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна2,64 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194400000194,4 м
Население (2020)
 • Вкупно476
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Троповци (словенечки: Tropovci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.