Прејди на содржината

Тишина (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тишина
Tišina
Поглед на Тишина
Грб на Тишина
Тишина is located in Slovenia
Тишина
Тишина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′20.5″N 16°5′36.4″E / 46.655694° СГШ; 16.093444° ИГД / 46.655694; 16.093444
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна38,8 км2 (15,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000195500000195,5 м
Население (2020)
 • Вкупно408
 • Густина11/км2 (27/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Тишина (словенечки: Tišina) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Населбата е центар на општината Тишина. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.