Ранковци (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранковци
Rankovci
Ранковци is located in Slovenia
Ранковци
Ранковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′23.2″N 16°5′10.6″E / 46.673111° СГШ; 16.086278° ИГД / 46.673111; 16.086278
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна2,62 км2 (1,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000197900000197,9 м
Население (2020)
 • Вкупно256
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Ранковци (словенечки: Rankovci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.