Крајна (Тишина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајна
Krajna
Крајна is located in Slovenia
Крајна
Крајна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′12.3″N 16°3′4.5″E / 46.686750° СГШ; 16.051250° ИГД / 46.686750; 16.051250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна4,9 км2 (1,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000203000000203 м
Население (2020)
 • Вкупно266
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Крајна (словенечки: Krajna) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.