Ванча Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванча Вас
Vanča vas
Ванча Вас is located in Slovenia
Ванча Вас
Ванча Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′6.4″N 16°5′40.4″E / 46.668444° СГШ; 16.094556° ИГД / 46.668444; 16.094556
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна6,99 км2 (2,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000195900000195,9 м
Население (2020)
 • Вкупно486
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Ванча Вас (словенечки: Vanča vas) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.