Мурски Петровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурски Петровци
Murski Petrovci
Мурски Петровци is located in Slovenia
Мурски Петровци
Мурски Петровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′52″N 16°3′6.7″E / 46.66444° СГШ; 16.051861° ИГД / 46.66444; 16.051861
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна1,63 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200099999200,1 м
Население (2020)
 • Вкупно116
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Мурски Петровци (словенечки: Murski Petrovci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.