Мурски Чрнци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурски Чрнци
Murski Črnci
Skyline of Мурски Чрнци
Мурски Чрнци is located in Slovenia
Мурски Чрнци
Мурски Чрнци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′15.6″N 16°6′47.7″E / 46.637667° СГШ; 16.113250° ИГД / 46.637667; 16.113250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна3,53 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192099999192,1 м
Население (2020)
 • Вкупно424
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Мурски Чрнци (словенечки: Murski Črnci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.