Содишинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Содишинци
Sodišinci
Поглед на Содишинци
Содишинци is located in Slovenia
Содишинци
Содишинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′19.6″N 16°2′56.4″E / 46.672111° СГШ; 16.049000° ИГД / 46.672111; 16.049000
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна2,88 км2 (1,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200300000200,3 м
Население (2020)
 • Вкупно214
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Содишинци (словенечки: Sodišinci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.