Градишче (Тишина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишче
Gradišče
Градишче is located in Slovenia
Градишче
Градишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′40.3″N 16°6′15.3″E / 46.644528° СГШ; 16.104250° ИГД / 46.644528; 16.104250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна2,8 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000193900000193,9 м
Население (2020)
 • Вкупно296
 • Густина110/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Градишче (словенечки: Gradišče) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.