Борејци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борејци
Borejci
Борејци is located in Slovenia
Борејци
Борејци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′48.4″N 16°5′55.4″E / 46.680111° СГШ; 16.098722° ИГД / 46.680111; 16.098722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна3,68 км2 (1,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000197500000197,5 м
Население (2020)
 • Вкупно230
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Борејци (словенечки: Borejci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.