Прејди на содржината

Гедеровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гедеровци
Gederovci
Поглед на Гедеровци
Гедеровци is located in Slovenia
Гедеровци
Гедеровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′46.4″N 16°3′11.5″E / 46.679556° СГШ; 16.053194° ИГД / 46.679556; 16.053194
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна1,82 км2 (0,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200800000200,8 м
Население (2020)
 • Вкупно190
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Гедеровци (словенечки: Gederovci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.