Петањци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петањци
Petanjci
Поглед на Петањци
Петањци is located in Slovenia
Петањци
Петањци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′2.2″N 16°4′40.3″E / 46.650611° СГШ; 16.077861° ИГД / 46.650611; 16.077861
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТишина
Површина
 • Вкупна7,64 км2 (2,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196000000196 м
Население (2020)
 • Вкупно608
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9251

Петањци (словенечки: Petanjci) — населба во Општина Тишина во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.